Koronavirüs vakaları artıyor

eKonsey Dahiliye Bölüm Sorumlusu Dr. Jan Klod Kayuka:

“Alacağımız önlemlerle koronavirüs artışını durdurabiliriz”

Kişiye özel sağlık tavsiyeleri veren Online Medikal Danışmanlık Platformu eKonsey.com online sağlık platformu Dahiliye Bölüm Sorumlusu Dr. Jan Klod Kayuka, artan koronavirüs vakaları hakkında açıklamalarda bulundu. Son dönemlerde COVID-19 pandemisine ait yeni varyantların ortaya çıkması nedeniyle koronavirüs salgınını tekrardan gün yüzüne çıktığını belirten Dr. Kayuka, “Tedbirlerin azalması, vakaların artmasına neden oldu. Varyantları kontrol edemesek de kendi kendimize alacağımız önlemlerle bu artışı durdurabiliriz. Özellikle aşılarımızı yaptırılarak, hastalığa yakalanma riskini azaltabiliriz” dedi.

25.07.2022, İstanbul

Prof. Dr. Tibet Erdoğru tarafından kurulan ve kişiye özel sağlık sorunlarına yönelik tavsiye niteliğinde kararlar veren online medikal danışma platformu eKonsey.com, artış gösteren kişiye özel bakım talebine; bilgi, tecrübe ve çoklu bakış felsefesiyle benimsediği bütüncül tıbbi yaklaşımla yanıt veriyor. Online medikal danışma platformu eKonsey.com’un Dahiliye (İç Hastalıklar) Bölüm Sorumlusu Dr. Jan Klod Kayuka, yeni COVID-19 varyantları nedeniyle son haftalarda artan koronavirüs vakalarına karşı önemli açıklamalarda bulundu.

Dr. Jan Klod Kayuka, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge’nin, Avrupa genelinde yaşanan COVID-19 vaka sayılarında son haftalarda görülen artış dolayısıyla sonbahardan itibaren virüsle mücadelenin iyice zorlaşabileceği uyarısında bulunduğunu söyledi.

“ÜÇÜNCÜ DOZ AŞININ BIONTECH YAPTIRILMASI ÖNERİLİYOR”

Son dönemlerde COVID-19 pandemisine ait yeni varyantların ortaya çıkması nedeniyle COVID-19 tekrar gündemimizde diyen Dr. Kayuka, “Ortaya çıkan BA.4 ve BA.5 alt varyantı önceki formlara benzemekle birlikte hasta etme etkenine sahip ciddi bir virüs. Toplumumuzda özellikle üçüncü doz aşıyı yaptıranlar arasında 18 yaşın üzerinde olanların sayısı, yüzde 33 civarında. Bu virüsün bizi hasta etme ihtimali çok daha yüksek. Salgının başlarında ölü bir virüs aşısı olan Sinovac aşısını yaptırdık. Bu nedenle de bu aşının hastalıktan koruma potansiyeli çok düşük. Dolayısıyla iki doz aşı yaptıranların hastalığa yakalanma riski daha yüksek olması nedeniyle üçüncü doz aşının Biontech yaptırılması öneriliyor” diye konuştu.

“VARYANTLARI KONTROL EDEMESEK DE ÖNLEM ALMAK BIZIM ELİMİZDE”

Tedbirlerin azalması ve özensiz davranılmasının vakaları artırdığını söyleyen Dr. Kayuka, “Varyantları kontrol edemiyoruz fakat önlem almak bizim elimizde. Vakaların artmasına rağmen vefat sayısının az olması ise mutasyonun bulaş özelliğinin artması öldürücülüğün ise azalmasına bağlı” dedi.

DR. JAN KLOD KAYUKA KİMDİR?

1965 yılında Antakya’da doğan Dr. Jan Klod Kayuka, 1988 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nden dereceyle mezun oldu. İç hastalıkları uzmanlığını tamamlamasının ardından, kariyerine Paris Cochin Hastanesi’nde devam etti ve nadir hastalıklar, gastroenteroloji konularında çalışmalar yaptı. Dr. Kayuka, dünyada yayımlanmış 80 vakası olan ‘Kaçış Sendromu’ hastalığını Türkiye’de ilk teşhis eden doktor olarak da tanındı. Bu teşhisiyle birlikte, özellikle teşhisi zor hastalıklar konusunda başvurulan, önde gelen doktorlardan biri oldu.

www.ekonsey.com

eKonsey.com Hakkında:

eKonsey Online Medikal Danışma Platformu, dünyanın en ücra köşesinden dahi her hastaya; hastalığının doğru değerlendirilmesi, tanısının doğru konulması ve kişinin durumuna özel en uygun tedavi yaklaşımlarının önerilmesini amaçlamaktadır.

Gelişmiş online iletişim araçlarını kullanarak, kişilerin birkaç fikir almak için hastane hastane ya da doktor ofisilerini dolaşmak zorunda kalmadan, hastalıklarıyla ilgili en ileri düzey desteği sağlamayı amaçlayan online bir platformdur. Bu platform, kişinin çalışma hayatındaki akışı bozmadan ulaşım, konaklama gibi vakit ve maddi kayıp yaratan zorunluluklar da ortadan kaldırmaktadır.

eKonsey Online Medikal Danışma Platformu, üye profesör ve doçent tarafından, literatürdeki güncel araştırma sonuçlarının yakından izlenilmesi, edinilen yılların deneyimi ışığında kişiye özel olan durumların değerlendirilmesi, tanının bu durumlara göre kişiselleştirilmesi ve en uygun tedavinin önerilmesini her hastanın en önemli beklentisi ve hakkı olduğu noktasından yola çıkmaktadır. eKonsey Online Sağlık Danışmanlık Platfom’u alanında bilgi ve tecrübesiyle kendisini kanıtlamış, güvenilir uzman doktorlarıyla kişiye özel tedavi tavsiyeleri sunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön